Tmakr: Kortrs irodalom
Ttel: Hamvai Kornl
Feladat: Hogy mutatja be egy ids ember lett vagy ?
Hamvai Kornl (ri lnv)
Budapest 1969. –
1989-tl 1995-ig jrt az ELTE angol szakra.
19995-tl 1997-ig Oxfordban tanult
1995-ben jelent meg: Mrton partjelz fzik c. regnye mint egy irodalmi atombomba! (ez az els regnye)
2001-ben jelent meg: Prikolics utols lete (Farkasember, egy mesebeli lny)
Drmi:
1997. Krvadszat (kaposvri Csiki Gergely sznhzban mutattk be 56-rl szl.)
2000. Hhrok hava (Katona Jzsef sznhz felkrsre rta, tbb mint 10 orszgban mutattk be, ez a legismertebb.
2002. Kitty Flinn (Pesti Sznhzban, nem avatott sikert, fl v utn levettk a msorrl.
2004. Castel Felice (Radnti Sznhz, 56-rl szl)
Djai:
1995. Brdy Sndor-dj (legjobb I. ktetes r)
1997. Sznikritikusok dja (Krvadszatrt)
1998. Dramaturg Ch dja
2000. rkny Istvn dj
sztndjak
2002 ta Nemzeti Sznhz dramaturgja s fordt
Mrton partjelz fzik
1995-ben regny formban jelent meg. Drma vltozatt a Merlin sznhz mutatta be 1997-ben.
Mfaja: regny. A m elbeszls mdja E/1 szemly (Mrton mesl) Retrospektv (visszatekint). Az lett elmesli. Nincs fejldsve, llandan visszatekint. Cselekmnyideje sincs. Bemutat kb 80 vet. Van egy keret trtnete. Fszereplje: Mrton akinek a vezetkneve nem derl ki.
Egy nyugdjas munks – Egy mels, ahogy magt nevezi, 79 ves, zvegy felesge Denise volt. Van egy iv cimborja is: Miholka. Geisenger is fbb szerepet kap, aki gimnziumi osztlytrsa volt.
Trtnet:
Kerettrtnet: 90es vek. Szilveszterkor felmszik a Nyugati plyaudvar tetejre s kt kzrendr akarja leszedni onnan. Nem akart leugrani. Kzben elmondja az lett. Laza keret, hogy ne felejtse el az olvas.
Fejezetekre van osztva, amik sszefggsben vannak egymssal. Mindnek kln neve van. 12 fejezetbl ll. A cm egyben az egyik fejezetnek a cme is.
Mrton egy nyugdjas szakmunks, hobbija, fiatalon az volt, hogy football br volt. Imdta a focit, partjelz volt. lete legnagyobb tragdija az volt, hogy egyszer kapott lehetsget, hogy mrkzst vezessen de a nagy kd miatta elmaradt a meccs. tragikomikus. Ezt a knyvben tbbszr is felhozza. Tipikus regember, aki mindig visszaemlkezik. Sokszor gy tnik, mintha magban beszlne. Magyarorszg utbbi 70 vnek a trtnelme srsdik az letben. Egy tipikus letsors volt az v, ezrt nincs vezetkneve. Meglte a II. VH-t mint 14-15 ves fiatalember. Knyves Gimnziumba jrt à nagyon kevesen tudtak tanulni akkoriban. Sokkal nagyobb lehetsgeket rejtett a fiatal kora. Egy elit iskolba jrt s jeles (akkor egyes) tanul volt. Itt az iskolban ismerkedik meg a Geisengerrel, aki mindig kitolt vele. Nincsenek tl jban, fiatalkori torzsalkods van kztk. Abba kellett hagynia a gimnziumot, hat osztlyt vgzett el nyolc helyett. A csaldi krlmnyei gy alakultak. Mrton szocildemokrata volt s abban az idben a szocildemokratkra rossz idk jrtak. Mrton lete kezdett flre csszni. Az jpesti gyrban dolgozott. Rkosik megkveteltk, hogy jelentsenek. Mrtont is knyszerttettk, hogy besg legyen. Nem mondja ki, hogy az, mindenki maga dntheti el. is rt feljelent leveleket, de nem kldte el. A sajt felesge ellen is kellett rnia. 1956-ban is rszt vett a forradalomban, az sszes jpesti hs benne van a mben. t is elfogtk, elvertk, majd elengedtk. is kiegyezett s lt a Kdri konszolidci idejn. 1963. megbklt a sorsval, mint a tbbi ember. (volt a kdri puhaktl kor, kemny diktatra s a puha diktatra, ekkorra tehet sportplyafutsa is) 1965 Mrton nyugdjba ment. Denise-t aki elkel szrmazs, az 50-es vek elejn vette el. Akkoriban huszonvesek voltak. Nem szletett gyermekk. Vitztak, a kettejk kzti klnbsget hangslyozta mindig Denise aki egy killhatatlan hrpia. Mindenrt szlt s nem rtett a focihoz. Talpon fetreng kocsmba jrt a Miholkval, aki szesztestvre volt, mindig beszlgetnek. Van egy nagy konfliktusa Geisengerrel. 1946-ban emigrlt, mert zsid volt. 1980-as vekben visszajtt svjci llampolgrknt, gazdag volt s tallkozott Mrtonnal. Mrton nagyon haragudott a Geisengerre s nem akart vele szba llni. Kiderlt, hogy Geisenger is akart udvarolni Denisenek de Mrton vlasztotta.
A m posztmodern rstechnika. Ez azt jelenti, hogy a m nem egyenes vonal, linerisan fejld cselekmny.
|